Ebben a leckében összeszedtük azokat a szempontokat, ami alapján elkezdhetjük a pénzügyi tervezést a járvány okozta megváltozott gazdasági környezetben.
Térképezd fel, hogy mely termékeknél vagy szolgáltatásoknál lehet bevétel kiesés!
Kormányzati járvány megelőzési intézkedések, amelyek bevétel kiesést okozhatnak:
- Rendezvények és iskolai kirándulások szabályozása
- Iskolabezárás
- Határzár
- Zárlat
- Tömeges betegszabadságolások, karanténhelyzet
- Továbbá minden olyan intézkedésre számítani kell, amit a környező, fokozottan érintett országokban már bevezetésre kerültek
Elemezd a céged szempontjából a következőket:
- Milyen iparágat érinthet a járvány és miért?
- Milyen félelmeket vált ki a fogyasztókból a járvány és az milyen viselkedést vált ki?
- Munkavállalói szempontból, mi a várható reakció? Esetleges munkamegtagadás várható-e?
- Milyen termékek, szolgáltatások iránt fog zuhanni a kereslet?
- Hogyan változnak a vásárlói szokások? Mi lesz vesztegzár esetén?
Gondolkozz a paradigmaszerű változásokon is:
- Hogyan lenne célszerű a folyamatokat digitalizálni?
- Egy következő járványra miként lehetne jobban felkészülni egy üzletfolytonossági tervvel vagy annak aktualizálásával?
- A munkaerőt hogyan lehetne ebben a helyzetben lojálissá tenni a terhek megosztásával (pl. egy közösen kialkudott bércsökkentéssel)
Meddig tart a járvány? Ahhoz, hogy tervezni tudj, mindenképpen kövesd a közleményeket és a járványügyi előrejelzésekkel. Fontos figyelembe venni, hogy a járvány után lesz egy helyreállási időszak, amellyel már előre tervezned kell. A fentiek segítségével már tudsz bevételi becsléssel számolni.
A cash-flow javítása
Adóelőleg mérséklésére kérelmet kérhetünk a NAV-tól. Sok cégnél problémát jelent, hogy a koronavírus járvány miatt kevesebb bevételt termelve kell kifizetni a 2018-as adatok alapján generált adóelőlegeket.
Milyen adótípusok esetén lehetséges a mérséklési kérelem benyújtása?
- helyi iparűzési adó
- társasági adó
- áfa
- járulék azon részére amelyet a munkáltató fizet.
Hitelállomány törlesztésének átütemezéséről tárgyaljunk az érintett bankkal. Nekik sem érdekük, hogy bedőljön a hitelfizető.
- Az állandó fizetési kötelezettségeket elemezni kell és felmérni azt, hogy mely partnereknél számíthatunk szüneteltetésre vagy átmenetileg a kötelezetti összegek csökkentésére.
- Változtathatunk a fizetési határidőkön és feltételeken. Újragondlhatjunk, hogy van-e a realítása a rövidebb határidők teljesítésének. Másrészről a megváltozott gazdasági környezet miatt, célszerű felmérni, hogy mely vevők válhatnak fizetésképtelenné.
- Költségek és beruházások szüneteltetése. Elemezzük, hogy mik azok a költségek és beruházások amelyek rövidtávon nem veszélyeztetik az üzletmenetet. Célszerű minden vezetővel egyeztetni, hogy mik azok a tételek, amelyeken elhagyhatóak.
- Melyik azok a termékek és szolgáltatások amelyek a járvány idején is müködtethetőek? Elemezzük, hogy cégünknek vannak-e olyan termékei, szolgáltatásai, melyekkel járvány idején is bevételhez juthatunk. Ilyenkor jellemzően megugrik a kereslet például a házhozszállítási szolgáltatásokra.
Szükséges pénzügyi intézkedések meghozása amivel átvészelhető a járvány okozta bevételkiesés
- beruházások leállítása
- munkaerő szabadságra küldése
- beszállítók rangsorolása fontossági sorrend alapján
- új marketingkommunikációs terv készítése a megváltozott helyzet alapján (erről bővebben a marketing- és kríziskommunikációs terv leckéinkben olvashatsz)
- büdzsé átcsoportosítások
- hitelek újratárgyalása, fizetési halasztási kérelmek